Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Czas i miejsce akcji Szatana z siódmej klasy

Akcja powieści Kornela Makuszyńskiego rozpoczyna się w pierwszych dniach czerwca 1939 roku (dokładnie w czwartek, gdy Adaś Cisowski przyznaje się, że odkrył metodę, którą posługiwał się profesor Gąsowski podczas egzaminowania uczniów) i obejmuje około trzech miesięcy. Czas fabuły przenosi czytelnika w lata, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami – do roku 1813, kiedy na dworze Gąsowskich pojawił się oficer wojsk napoleońskich, Kamil de Berier (wydarzenie to opisuje w pamiętniku ksiądz Koszyczek) oraz do roku 1863 – gdy podczas powstania styczniowego w dworze znalazł schronienie ranny ksiądz (opowiada o tym ksiądz Kazuro). Narrator wspomina również o zdarzeniu, które miało miejsce, kiedy Adaś miał czternaście lat i odgadł, które z młodszego rodzeństwa zjadło jego lody.

Miejscem akcji „Szatana z siódmej klasy” jest Warszawa (gimnazjum, w którym uczy się Adam Cisowski, jego dom oraz mieszkanie profesora Gąsowskiego), a następnie dwór państwa Gąsowskich, mieszczący się we wsi Bejgoła niedaleko Wilna. Narrator wymienia także dwór Wiliszki, należący do państwa Niemczewskich (gdzie Adaś tłumaczy list Kamila de Berier), Żywotówkę (opuszczony dom, w którym ukryli się złodzieje) i plebanię księdza Kazuro.
autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Czas i miejsce akcji Szatana z siódmej klasy

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi:
  Szatan z siódmej klasy - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

  Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
  reklama, kontakt - Polityka cookies