Streszczenie Szatana z siódmej klasy w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tymczasem na dwór Gąsowskich dotarł list, który Adaś napisał na żądanie opryszków. Cała rodzina zebrała się, by przeczytać wiadomość i po chwili stwierdzili, że chłopiec pomylił imię pani Gąsowskiej oraz nazwę wsi. Pan Iwo jeszcze raz odczytał list i odkrył, że Cisowski zaszyfrował w nim informację, aby strzegli domu. Kilka godzin później we dworze pojawił się Staszek Burski z wiadomością, że Adam wkrótce przyjdzie do majątku. Przez resztę dnia wszyscy wypatrywali powrotu chłopca, aż wreszcie udali się na spoczynek. W nocy profesor Gąsowski usłyszał ciche pukanie w szybę okna swojego pokoju. Zaskoczony, dostrzegł Adasia i Staszka. Chłopcy weszli potajemnie do domu i przekradli się na strych, a później szybko pożegnali się i zniknęli w ciemnościach.

Następnego dnia, podczas śniadania, Adam zjawił się w domu i po radosnym powitaniu, głośno oświadczył, że odnalazł nowe dokumenty i wie już, gdzie oficer ukrył swój skarb. Obiecał, że poszukiwania rozpoczną po zapadnięciu zmroku. Po zmierzchu Ciskowski, Burski, profesor i jego brat ruszyli przez park na pobliską łączkę. Adaś odmierzył kroki według wskazówek, które odczytał z kartki i chłopcy zaczęli kopać. Po jakimś czasie wydobyli żelazną skrzynkę. Wówczas z mroku wyłonił się chudy złodziejaszek i grożąc do nich z pistoletu, odebrał im skarb, po czym odjechał samochodem. Wszyscy wrócili do domu. Dopiero wtedy Adam uspokoił Gąsowskich, mówiąc, że było to upozorowane przedstawienie, dzięki któremu chciał oszukać opryszków, którzy obserwowali przez cały czas dom.

Ubiegłej nocy razem ze Staszkiem zakopali na łące skrzynkę, którą wynieśli ze strychu. Poszukiwania prawdziwego skarbu miał rozpocząć w chwili, kiedy upewni się, że złodzieje opuścili wieś. Kilka dni później przyniósł gazetę, w której znalazł wiadomość o aresztowaniu opryszków. Wieczorem, po wizycie księdza Kazuro, Cisowski wyrecytował wskazówkę Kamila de Berier. Wszyscy udali się do bawialni.

Tam chłopiec zwrócił uwagę na portret czarnobrodego rycerza i wiszące naprzeciw niego stare lustro, w którym odczytał kolejną informację, napisaną przez napoleońskiego oficera. Mężczyzna kazał bratu, by szukał skarbu w domu tego, który nie jadł na uczcie z płaskiego talerza. Adaś zamyślił się nad nową zagadką i podczas posiłku przypomniał sobie bajkę o lisie, który zaprosił do siebie bociana i podał mu jedzenie na płaskim talerzu. Z błyszczącymi oczami wybiegł przed dom i ruszył w stronę starego dębu, na którym widać było bocianie gniazdo. Państwo Gąsowscy podążali za nim. Chłopak sięgnął do dziupli i wyciągnął z niej zawiniątko, które oddał panu domu. Mężczyzna rozciął skórzany mieszek i wszyscy ujrzeli, że w środku zostały ukryte diamenty i rubiny.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
2  Jak Adaś odkrył metodę egzaminowania pana Gąsowskiego - opis
3  Wanda Gąsowska – charakterystyka postaciKomentarze: Streszczenie Szatana z siódmej klasy w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: