Uniwersalizm powieści Kornela Makuszyńskiego - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Kornela Makuszyńskiego opowiada o wartościach, które są zawsze aktualne i nigdy nie tracą swej aktualności. Główny bohater utworu, Adaś Cisowski, jest chłopcem, dla którego najważniejszą rzeczą jest przyjaźń i szacunek dla innych osób. Chętnie pomaga swoim kolegom w opresji, a jego szczera przyjaźń zostaje odwzajemniona, kiedy sam potrzebuje pomocy. Dzięki dyskrecji i lojalności zyskuje oddanych sobie kolegów, którzy wiedzą, że zawsze mogą na nim polegać i nigdy nie odmówi im swojej pomocy.

Kolejną ważną wartością, jakiej uczy utwór Makuszyńskiego, jest zwycięstwo dobra nad złem. Adaś przyznaje się profesorowi Gąsowskiemu do tego, że to on odkrył jego metodę egzaminowania, a jego szczere wyznanie łagodzi gniew nauczyciela. Pomaga szóstoklasistom odnaleźć zagubione sto złotych, dzięki czemu przywraca dobre imię biednemu chłopcu, którego uczciwość została podważona. Rozwiązuje zagadkę zagubionego pióra, a jego dyskrecja w stosunku do Staszka Burskiego sprawia, że zyskuje wiernego i oddanego sobie przyjaciela. Również rozwiązanie tajemnicy ukrytego skarbu kończy się szczęśliwie – złodzieje zostają ukarani, a odnalezione klejnoty ratują majątek Gąsowskich przed ostateczną ruiną.

„Szatan z siódmej klasy” nacechowany jest optymistyczną wiarą w istnienie dobra i prawdziwej przyjaźni. Dzięki temu powieść zyskała uniwersalną i ponadczasową wymowę i posiada walory wychowawcze, ucząc kolejne pokolenia, na czym powinna polegać przyjaźń i lojalność wobec kolegów oraz szacunek wobec dorosłych.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Iwo Gąsowski – charakterystyka postaci
2  Adam Cisowski – charakterystyka postaci
3  Artyzm powieści Kornela MakuszyńskiegoKomentarze
artykuł / utwór: Uniwersalizm powieści Kornela Makuszyńskiego    Tagi: