Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Artyzm powieści Kornela Makuszyńskiego

Powieść Kornela Makuszyńskiego: „Szatan z siódmej klasy” utrzymana jest w konwencji powieści kryminalno-detektywistycznej. Akcja utworu jest dynamiczna, szybka i pełna niespodziewanych zwrotów. Główny wątek dotyczy rozwiązania tajemnicy, którą kryje rodowy dwór państwa Gąsowskich. Wszystkie wydarzenia stopniowo zmierzają do wyjaśnienia zagadki i odnalezienia ukrytego przed ponad stu latami skarbu.

Wydarzenia, opisywane w powieści, ułożone są w porządku chronologicznym. Narrator jest wszechobecny i wszechwiedzący, lecz zachowuje swoisty dystans do świata przedstawionego i nie ukrywa swojej sympatii bądź niechęci do bohaterów. Jest świadkiem wydarzeń, o których opowiada, a narracja przypomina gawędziarską relację. W toku narracji została wykorzystana mowa niezależna, zależna i pozornie zależna.

Bohaterowie powieści przedstawieni są w sposób pośredni – poprzez własne działania oraz bezpośredni – dzięki niezwykle rzetelnej i dokładnej charakterystyce narratora. Sylwetki postaci zarysowane są szczegółowo, czytelnik zyskuje bogatą wiedzę na temat ich zachowania, wyglądu, upodobań i cech charakteru. Ważnym elementem fabuły utworu jest komizm – słowny, sytuacyjny i postaci, który łagodzi niebezpieczeństwo niektórych sytuacji.

Język powieści
jest rozbudowany i barwny, dzięki wykorzystaniu przez pisarza przymiotników, porównań i rozmaitych środków stylistycznych. Autor doskonale buduje nastrój napięcia, którego punktem kulminacyjnym jest scena wykopania skrzynki przez chłopców i zabrania rzekomego skarbu przez złodzieja.

„Szatan z siódmej klasy” jest powieścią skierowaną do młodzieży i zaciekawia niezwykle atrakcyjną akcją, opowiadając o przygodach chłopca w wieku czytelnika, do którego została adresowana.
autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Artyzm powieści Kornela Makuszyńskiego

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi:
  Szatan z siódmej klasy - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

  Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
  reklama, kontakt - Polityka cookies