Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Staszek Burski zaproponował, aby Francuza ukryć u księdza Kazuro, od którego pożyczyli łódkę, człowieka niezwykle poczciwego i zacnego, który na pewno nie odmówi udzielenia nieszczęśnikowi pomocy. Natychmiast, pomimo później pory, wyruszyli do domu duchownego. Ksiądz zgodził się dać schronienie przybyszowi i zaproponował, aby Adaś również został u niego na noc. Cisowski pożegnał się z kolegami, prosząc, aby byli ostrożni, a nad ranem wyruszyli do dworu państwa Gąsowskich i rozbili obóz za parkiem.

Ksiądz zajął się ręką Francuza, przypominając sobie, że w 1863 roku na plebanii mieszkał młody ksiądz, który przyłączył się do powstańców. Podczas walk został postrzelony i schronienia udzielili mu państwo Gąsowscy, pozwalając, by ukrył się w domku w parku. Pewnej nocy musieli wynieść rannego przed Moskalami i na drzwiach, zdjętych z zawiasów, przenieśli go na plebanię. Oszołomiony Adaś zaczął dopytywać się o drzwi. Staruszek wyjaśnił, że są tu nadal i zostały umieszczone w małej szkółce, którą wybudował. Po rozmowie udali się na spoczynek.

O świcie ksiądz Kazuro obudził chłopca, który natychmiast pobiegł do budynku szkoły. Z drżącym sercem obejrzał drzwi, lecz nic na nich nie znalazł. Zaczął zastanawiać się, gdzie de Berier mógł ukryć jakiś znak i doszedł do wniosku, że musi to być pod żelaznym okuciem, co mogło uchronić napis przed zmyciem i wzrokiem kogoś, dla kogo wiadomość nie była przeznaczona. Ostrożnie zdjął żelazne okucie i zamarł, odkrywszy francuskie słowa. Napoleoński oficer napisał:
„W wielkim domu znajdziesz dwie malowane brody. Nie patrz poza siebie. Patrz przed siebie i czytaj w brodzie!”
. Przez chwilę stał osłupiały, sądząc, że Francuz musiał być w malignie, bo wiadomość nie miała najmniejszego sensu. Potem zatarł nożykiem wyryty w drewnie napis i uśmiechnął się do nadchodzącego księdza.

XII. „Puk, puk w okieneczko…”

Wanda wbiegła do pokoju, wołając z daleka, że jakiś człowiek przyniósł list od Adasia i oddał go ludziom, pracującym na polu. Ucieszony profesor Gąsowski odczytał list głośno, po czym spojrzał na wszystkich zdumiony i stwierdził, że pismo jest sztuczne i wymyślne. Jeszcze raz pochylił się nad kartką i odkrył, że chłopiec pomylił nazwę wsi oraz imię pani Gąsowskiej. Pan domu również bacznie przyjrzał się listowi i uznał, że Adam zastosował dziwny szyk zdań. Po chwili odczytał wiadomość, którą Cisowski przemyślne ukrył w pierwszych literach każdej linijki: „Strzeżcie domu”. Domyślił się, że chłopiec najwyraźniej został zmuszony do napisania listu i rozkazał, aby wszyscy uważali, czy nikt nieznajomy nie zbliża się do dworu.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 - 


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Szatana z siódmej klasy w pigułce
2  Narracja „Szatana z siódmej klasy”
3  Profesor Gąsowski – charakterystyka postaciKomentarze
artykuł / utwór: Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe


 • SUPER Streszczenie!!! dzięki ci za nie. Jest bardzo zrozumiałe ;) mam już jutro sprawdzian z tej książki, a nawet 1 strony nie przeczytałam xD Hahaha ale wracając do streszczenia to jest zawaliste.. tyle chciałam powiedziec!
  Nastka 11 (abcabc18 {at} onet.pl)

 • Doskonałe streszczenie!! czytałam 1 dzień przed omawianiem i dostałam 5 :D Dzięki wielkie że nie musiałam czytać calej książki ;) POZDRAWIAM I JESZCZE RAZ WIELKIE DZIĘKI ;)
  SMILE ()

 • świetnie napisane. Czytałem też książkę i tu jest wszystko dokładnie opisane. Czytałem też stąd inne streszczenia i to jest najlepsze. A dialogi w książce były okropne...
  _Paweł (a {at} wp.pl)

 • Bardzo dziękuję. Nie chciało mi się przeczytać książki. Gdy przeczytałam to streszczenie to za uwarzyłam że ono jest bardzo szczegółowe i na 100% jestem pewna że dostane dobrą oceną. Polecam do przeczytania tego streszczenia ! Jeszcze raz bardzo dziękuję !
  Patrycja (patid.2000 {at} o2.pl)

 • Bardzo fajne streszczenie. Szczegółowe. Na początku czytałam książkę i jest podobnie jak tu,tylko,ze bez dialogów. Mam nadzieje,że dostane dobrą ocenę ze sprawdzianu.
  Sebastian (seba {at} onet.pl)

 • Naprawdę fajne streszczenie przeczytałem parę stron książki i powiem wam że z tego streszczenia zapamiętałem o wiele więcej informacji niż z książki
  Jarek (Jareczek11 {at} spoko.pl)

 • Awww... Super! Wielkie dzięki, bo miałam napisać streszczenie i nie byłam pewna jak zakończyć, a nie chciało mi się czytać rozdziału całego :P To wielkie dzięki.! 
  Sylwia (asia.6 {at} spoko.pl)

 • No naprawdę streszczenie bardzo mi pomoże najlepsze jakie czytałem z tych wszystkich na necie. Czytałem pare streszczeń by wiedzieć więcej na temat tej książki i to najbardziej mi się podoba. Szczegółowe i bardzo fajne. Polecam :D !!
  s (xterq2 {at} interia.pl)

 • mam 11 lat Ja nie mam jeszcze tej lektury poprostu chciałam ją przeczytać dla przyjemności.. Kocham czytać ! Szatan z siódmej klasy jest dla mnie strzałem w dziesiątke to lektura jest stworzona ,,dla mnie,, papa dziękuuje!
  natalia (nausia92001-2001 {at} o2.pl)

Tagi: