Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
X. Na dnie piwnicy i rozpaczy

Po odejściu złodziejaszków, Adam zerwał z siebie derkę i rozejrzał się wokół, próbując dowiedzieć się, gdzie jest. Wokół panowała nieprzenikniona ciemność, a wilgoć potęgowała uczucie zimna. Znużony, z rozpaczą pomyślał, że nie jest w stanie nic wymyślić, i usiłował zdrzemnąć się. Obudził się po kilku godzinach, zdrętwiały i przemarznięty. Usiłował przekręcić się na drugi bok i krzyknął z bólu. W tej samej chwili usłyszał jakiś dźwięk, przypominający jęczenie i zaczął nasłuchiwać. W pobliżu usłyszał męski głos, przemawiający w języku francuskim. Domyślił się, że to Francuz, który kilka miesięcy temu złożył wizytę rodzinie Gąsowskich. Obcokrajowiec wyjaśnił, że ma gorączkę i jest bardzo chory. Adaś odparł, że przyjechał z profesorem i panną Wandą, by wyjaśnić zagadkę drzwi i został pochwycony przez złodziejaszków, którzy skradli w nocy pamiętnik księdza i w ten sposób dowiedzieli się o skarbie, ukrytym przez Kamila de Berier.

Mężczyzna opowiedział, iż opryszkowie napadli go w nocy i odebrali list oficera. Rozmawiał z nimi w języku rosyjskim, a chudego złodzieja znał z czasów, kiedy był lokajem u jego przyjaciela. Adaś zamilkł, by nie męczyć chorego pytaniami i zaczął intensywnie zastanawiać się, jak wyratować ich z opresji. Nagle usłyszał zbliżające się kroki i poprosił Francuza, by nic nie mówił. Sam udał, że śpi. W piwnicy pojawił się chudzielec i bezszelestnie zbliżył się do chłopca. Powiedział, że się spieszy i przyszedł w tajemnicy przed swoimi wspólnikami. Obiecał, że natychmiast wypuści Adama, jeśli zdradzi mu wszystko, co wie.

Cisowski zastanawiał się przez dłuższą chwilę, po czym zapytał, co będzie z Francuzem. Opryszek zerknął w kąt piwnicy, gdzie leżał mężczyzna i odparł, że obcokrajowiec wyjechał. Adaś zgodził się opowiedzieć o wszystkim i chudzielec rozluźnił więzy. Chłopiec oddał mu kartkę ze wersami z „Boskiej Komedii”, przyznając, że nie wie, o które drzwi chodzi. Złodziej odparł, że w takim razie posiedzi w piwnicy dopóty, dopóki nie znajdzie rozwiązania i wyszedł. Po chwili odezwał się Francuz, dopytując, co się stało.

Cisowski wyjaśnił, że chudzielec zdradził swoich wspólników i postanowił działać na własną rękę. Dodał, że drzwi, których wszyscy szukają, zniknęły i nikt nie wie, co się z nimi stało. Francuz opowiedział, że przypadkowo, w starej książce kupionej w antykwariacie, odnalazł list Kamila de Berier. Brat oficera poległ pod Waterloo, a żołnierz, który miał mu przekazać wiadomość, zachował list jako pamiątkę. Mężczyzna wyznał, iż zgubiła go chciwość i przeklinał dzień, w którym postanowił odnaleźć ukryty skarb. Ich rozmowę przerwało nadejście garbusa z jedzeniem. Adaś poprosił go, aby napoił wycieńczonego Francuza i okrył go derką. Kiedy jeńcy ponownie zostali sami, chłopiec pochmurnie stwierdził, że nie mają jak uciec. Zamilkli i wkrótce Francuz zasnął, a Adam usiłował rozwiązać sznurek, którym oprawcy związali mu nogi. Doszedł do wniosku, że na jakiś czas będzie miał dość przygód.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 - 


  Dowiedz się więcej
1  Artyzm powieści Kornela Makuszyńskiego
2  Jak Adaś rozwiązał zagadkę, związaną z dworem państwa Gąsowskich - opis
3  Główne wątki w powieści Kornela MakuszyńskiegoKomentarze
artykuł / utwór: Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe


 • SUPER Streszczenie!!! dzięki ci za nie. Jest bardzo zrozumiałe ;) mam już jutro sprawdzian z tej książki, a nawet 1 strony nie przeczytałam xD Hahaha ale wracając do streszczenia to jest zawaliste.. tyle chciałam powiedziec!
  Nastka 11 (abcabc18 {at} onet.pl)

 • Doskonałe streszczenie!! czytałam 1 dzień przed omawianiem i dostałam 5 :D Dzięki wielkie że nie musiałam czytać calej książki ;) POZDRAWIAM I JESZCZE RAZ WIELKIE DZIĘKI ;)
  SMILE ()

 • świetnie napisane. Czytałem też książkę i tu jest wszystko dokładnie opisane. Czytałem też stąd inne streszczenia i to jest najlepsze. A dialogi w książce były okropne...
  _Paweł (a {at} wp.pl)

 • Bardzo dziękuję. Nie chciało mi się przeczytać książki. Gdy przeczytałam to streszczenie to za uwarzyłam że ono jest bardzo szczegółowe i na 100% jestem pewna że dostane dobrą oceną. Polecam do przeczytania tego streszczenia ! Jeszcze raz bardzo dziękuję !
  Patrycja (patid.2000 {at} o2.pl)

 • Bardzo fajne streszczenie. Szczegółowe. Na początku czytałam książkę i jest podobnie jak tu,tylko,ze bez dialogów. Mam nadzieje,że dostane dobrą ocenę ze sprawdzianu.
  Sebastian (seba {at} onet.pl)

 • Naprawdę fajne streszczenie przeczytałem parę stron książki i powiem wam że z tego streszczenia zapamiętałem o wiele więcej informacji niż z książki
  Jarek (Jareczek11 {at} spoko.pl)

 • Awww... Super! Wielkie dzięki, bo miałam napisać streszczenie i nie byłam pewna jak zakończyć, a nie chciało mi się czytać rozdziału całego :P To wielkie dzięki.! 
  Sylwia (asia.6 {at} spoko.pl)

 • No naprawdę streszczenie bardzo mi pomoże najlepsze jakie czytałem z tych wszystkich na necie. Czytałem pare streszczeń by wiedzieć więcej na temat tej książki i to najbardziej mi się podoba. Szczegółowe i bardzo fajne. Polecam :D !!
  s (xterq2 {at} interia.pl)

 • mam 11 lat Ja nie mam jeszcze tej lektury poprostu chciałam ją przeczytać dla przyjemności.. Kocham czytać ! Szatan z siódmej klasy jest dla mnie strzałem w dziesiątke to lektura jest stworzona ,,dla mnie,, papa dziękuuje!
  natalia (nausia92001-2001 {at} o2.pl)

Tagi: