Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W oddali usłyszał jakiś śpiew i po chwili uświadomił sobie, że gdzieś w pobliżu harcerze rozbili obóz. Nieznajomy zapukał trzykrotnie w okno i ktoś otworzył mu drzwi. Cisowski zastanawiał się, co robić. Obawiał się zbliżać do domu i postanowił sprawdzić, czy tajemniczy Francuz jest w środku. Wspiął się na drzewo i przez okno dojrzał dwóch mężczyzn, siedzących w świetle świec. Rozmawiali o liście, który malarz wyciągnął z kieszeni. Drugi mężczyzna bezradnie rozłożył ręce, co rozzłościło jego wspólnika. Adaś z zadowoleniem przyglądał się ich kłótni. Po chwili obaj wyszli, zabierając ze sobą list, więc należało przypuszczać, że Francuz również znajduje się w opuszczonych domu.

Po jakimś czasie wrócili i w milczeniu zasiedli przy stole, po czym udali się na spoczynek. Adam zsunął się z drzewa i ukrył się w stojącej w pobliżu budce, by zdrzemnąć się choć przez kilka godzin. Zdawało mu się, że zasnął zaledwie na parę minut, kiedy obudziło go szczekanie psów. Dookoła budki biegały trzy psy, czyniąc potworny wrzask. Chłopiec zamarł, bojąc się poruszyć. Nagle nadbiegł jakiś człowiek, głośno nawołując zwierzęta. Zaciekawiony, zajrzał do budy i zdumiał się na widok skulonej postaci. Adam chciał jak najszybciej odejść, lecz mężczyzna zawołał swoich wspólników. Fałszywy malarz natychmiast rozpoznał Cisowskiego, który uskoczył w bok, aby ratować się ucieczką, lecz został pochwycony i zaniesiony do domu. Złodzieje postawili go na podłodze, a malarz zaczął go wypytywać, skąd się tu wziął. Adaś z uporem powtarzał, że zabłądził. Drugi mężczyzna zagroził chłopcu i podszedł do łóżka. Spod siennika wydobył rękopis księdza Koszyczka i pokazał go jeńcowi. Adam odparł, że to stare bajki, które czytał wieczorami i nic z nich nie rozumie. Złodziejaszek podał mu list, obiecując, że jeśli przetłumaczy niejasny dla nich ustęp, to zostanie wypuszczony. Cisowski udał, że z uwagą odczytuje list i po paru minutach wzruszył bezradnie ramionami, mówiąc, że to szyfr i nie zna klucza do tak starego pisma.

Fałszywy malarz spojrzał na niego złośliwie, pytając, skąd wie, że to stare pismo, skoro list został napisany parę godzin wcześniej. Adam wyjaśnił, że odszukał go, by odzyskać skradziony rękopis. Mężczyzna odpowiedział, że chłopak będzie zamknięty dopóty, dopóki nie odczyta szyfru. Kazał wspólnikowi, aby obszukał kieszenie więźnia i związał go. Po chwili trzymał w ręku kopię listu, którą Adaś sporządził dla profesora. Cisowski jęknął z rozpaczy w duchu i w tym samym momencie malarz chwycił go za gardło. Jego wspólnik odepchnął go jednak od chłopca i kazał się uspokoić. Popatrzył na jeńca i zaproponował mu przystąpienie do spółki i pomoc w odszukaniu skarbu. Adam milczał uparcie, a słysząc, że będzie przetrzymywany aż do skutku, odparł, iż będą go szukali i zawiadomią policję. Chudzielec zaśmiał się, przekonany, że woźnica, który odwoził go na stację, poświadczy, iż chłopak wsiadł do pociągu. Złodziej poprosił malarza, aby przyniósł pióro, atrament i papier listowy, po czym zmusił Cisowskiego do napisania listu do swoich przyjaciół. Adaś niechętnie usiadł przy stole, po czym z namysłem zaczął pisać. Opryszkowie z zadowoleniem odczytali pismo, po czym związali jeńca i okrytego derką zanieśli do jakiegoś wilgotnego pomieszczenia.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wanda Gąsowska – charakterystyka postaci
2  Kornel Makuszyński – biografia
3  Adam Cisowski – charakterystyka postaciKomentarze
artykuł / utwór: Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe


 • SUPER Streszczenie!!! dzięki ci za nie. Jest bardzo zrozumiałe ;) mam już jutro sprawdzian z tej książki, a nawet 1 strony nie przeczytałam xD Hahaha ale wracając do streszczenia to jest zawaliste.. tyle chciałam powiedziec!
  Nastka 11 (abcabc18 {at} onet.pl)

 • Doskonałe streszczenie!! czytałam 1 dzień przed omawianiem i dostałam 5 :D Dzięki wielkie że nie musiałam czytać calej książki ;) POZDRAWIAM I JESZCZE RAZ WIELKIE DZIĘKI ;)
  SMILE ()

 • świetnie napisane. Czytałem też książkę i tu jest wszystko dokładnie opisane. Czytałem też stąd inne streszczenia i to jest najlepsze. A dialogi w książce były okropne...
  _Paweł (a {at} wp.pl)

 • Bardzo dziękuję. Nie chciało mi się przeczytać książki. Gdy przeczytałam to streszczenie to za uwarzyłam że ono jest bardzo szczegółowe i na 100% jestem pewna że dostane dobrą oceną. Polecam do przeczytania tego streszczenia ! Jeszcze raz bardzo dziękuję !
  Patrycja (patid.2000 {at} o2.pl)

 • Bardzo fajne streszczenie. Szczegółowe. Na początku czytałam książkę i jest podobnie jak tu,tylko,ze bez dialogów. Mam nadzieje,że dostane dobrą ocenę ze sprawdzianu.
  Sebastian (seba {at} onet.pl)

 • Naprawdę fajne streszczenie przeczytałem parę stron książki i powiem wam że z tego streszczenia zapamiętałem o wiele więcej informacji niż z książki
  Jarek (Jareczek11 {at} spoko.pl)

 • Awww... Super! Wielkie dzięki, bo miałam napisać streszczenie i nie byłam pewna jak zakończyć, a nie chciało mi się czytać rozdziału całego :P To wielkie dzięki.! 
  Sylwia (asia.6 {at} spoko.pl)

 • No naprawdę streszczenie bardzo mi pomoże najlepsze jakie czytałem z tych wszystkich na necie. Czytałem pare streszczeń by wiedzieć więcej na temat tej książki i to najbardziej mi się podoba. Szczegółowe i bardzo fajne. Polecam :D !!
  s (xterq2 {at} interia.pl)

 • mam 11 lat Ja nie mam jeszcze tej lektury poprostu chciałam ją przeczytać dla przyjemności.. Kocham czytać ! Szatan z siódmej klasy jest dla mnie strzałem w dziesiątke to lektura jest stworzona ,,dla mnie,, papa dziękuuje!
  natalia (nausia92001-2001 {at} o2.pl)

Tagi: