Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W dwie godziny później Adaś siedział nad przetłumaczonym listem i zastanawiał się. Oficer nie napisał nic o drzwiach, więc dlaczego złodzieje szukali drzwi? Potem zaczął rozmyślać nad zaszyfrowaną wiadomością. Był pewien, że książka, o której wspominał mężczyzna, musiała zostać napisana przed rokiem 1813. Nagle z radością uświadomił sobie, że chodzi o „Boską Komedię” Dantego. Ucieszony ze swego odkrycia, wydedukował, że wskazówki należy szukać w „Piekle” – w pieśni trzeciej, wierszu dziesiątym i jedenastym. Przez okno dojrzał jednego z synów pani Niemczewskiej i poprosił go, aby przyniósł mu „Boską Komedię” Dantego. Chłopiec stwierdził, że tej książki na pewno nie ma w domu. Przypomniał sobie jednak, że dzieło może mieć pan Rozbicki. Adam napisał na karteczce numery wierszy, których potrzebował i po kilkunastu minutach otrzymał odpowiedź. Wskazane wiersze brzmiały:
„…Na odrzwiach bramy ten się napis czyta… O treści memu duchowi kryjomej…”
. A więc to właśnie zaszyfrowana wiadomość dotyczyła drzwi i Francuz, który zjawił się u Gąsowskich, wyciągnął dobre wnioski. Teraz należało zastanowić się, czego z tłumaczenia listu powinni dowiedzieć się złodzieje.

Ukrył kopię listu w kieszeni, by pokazać ją profesorowi, i w tej samej chwili do pokoju wbiegła panna Niemczewska. Zadowolona z efektów pracy Adasia, podziękowała i nie interesując się treścią listu, włożyła oryginał i tłumaczenie do koperty. Po kolacji zjawił się mężczyzna, który zlecił tłumaczenie. Adam, ukryty za ścianą domu, rozpoznał fałszywego malarza, po czym opuścił bez pożegnania miłe domostwo, które udzieliło mu gościny.

IX. „Nie pchaj palców między drzwi!”

Tymczasem Adaś przemknął przez zarośla, śledząc malarza, który powoli zmierzał w stronę gościńca. W dala od dworu państwa Niemczewskich mężczyzna wyjął list i zaczął go czytać. Najwyraźniej rozczarowany zdobytymi informacjami, ruszył dalej. Podejrzewał, że wspólnicy oszukali Francuza, który nie oddał im listu dobrowolnie. Po jakimś czasie fałszywy malarz skręcił w polną drogę, a Adam ukrył się za drzewem, obawiając się, że zostanie dostrzeżony na pustej przestrzeni. Dopiero kiedy mężczyzna zniknął w lesie, chłopiec ruszył za nim, zachowując należytą ostrożność. W zagajniku było ciemno i z trudem dostrzegł zarys niewielkiego domu, w stronę którego zmierzał malarz.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kornel Makuszyński – biografia
2  Czas i miejsce akcji Szatana z siódmej klasy
3  Profesor Gąsowski – charakterystyka postaciKomentarze
artykuł / utwór: Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe


 • SUPER Streszczenie!!! dzięki ci za nie. Jest bardzo zrozumiałe ;) mam już jutro sprawdzian z tej książki, a nawet 1 strony nie przeczytałam xD Hahaha ale wracając do streszczenia to jest zawaliste.. tyle chciałam powiedziec!
  Nastka 11 (abcabc18 {at} onet.pl)

 • Doskonałe streszczenie!! czytałam 1 dzień przed omawianiem i dostałam 5 :D Dzięki wielkie że nie musiałam czytać calej książki ;) POZDRAWIAM I JESZCZE RAZ WIELKIE DZIĘKI ;)
  SMILE ()

 • świetnie napisane. Czytałem też książkę i tu jest wszystko dokładnie opisane. Czytałem też stąd inne streszczenia i to jest najlepsze. A dialogi w książce były okropne...
  _Paweł (a {at} wp.pl)

 • Bardzo dziękuję. Nie chciało mi się przeczytać książki. Gdy przeczytałam to streszczenie to za uwarzyłam że ono jest bardzo szczegółowe i na 100% jestem pewna że dostane dobrą oceną. Polecam do przeczytania tego streszczenia ! Jeszcze raz bardzo dziękuję !
  Patrycja (patid.2000 {at} o2.pl)

 • Bardzo fajne streszczenie. Szczegółowe. Na początku czytałam książkę i jest podobnie jak tu,tylko,ze bez dialogów. Mam nadzieje,że dostane dobrą ocenę ze sprawdzianu.
  Sebastian (seba {at} onet.pl)

 • Naprawdę fajne streszczenie przeczytałem parę stron książki i powiem wam że z tego streszczenia zapamiętałem o wiele więcej informacji niż z książki
  Jarek (Jareczek11 {at} spoko.pl)

 • Awww... Super! Wielkie dzięki, bo miałam napisać streszczenie i nie byłam pewna jak zakończyć, a nie chciało mi się czytać rozdziału całego :P To wielkie dzięki.! 
  Sylwia (asia.6 {at} spoko.pl)

 • No naprawdę streszczenie bardzo mi pomoże najlepsze jakie czytałem z tych wszystkich na necie. Czytałem pare streszczeń by wiedzieć więcej na temat tej książki i to najbardziej mi się podoba. Szczegółowe i bardzo fajne. Polecam :D !!
  s (xterq2 {at} interia.pl)

 • mam 11 lat Ja nie mam jeszcze tej lektury poprostu chciałam ją przeczytać dla przyjemności.. Kocham czytać ! Szatan z siódmej klasy jest dla mnie strzałem w dziesiątke to lektura jest stworzona ,,dla mnie,, papa dziękuuje!
  natalia (nausia92001-2001 {at} o2.pl)

Tagi: