Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po kolacji, która minęła w milczeniu, profesor wszedł do pokoiku Adasia, by dowiedzieć się, w jakim celu wymyślił pożar. Cisowski wytłumaczył, że jest przekonany, iż to malarz rozbił mu głowę. Postanowili przekonać się, czy przybysz jest rzeczywiście malarzem i Adam zaproponował, aby pan Gąsowski poprosił gościa o to, aby domalował oko przodkowi na obrazie. Uradzili też, że malarza należało obserwować. Po rozmowie pan Gąsowski wrócił do swego pokoju i położył się na łóżku. Wkrótce zasnął, lecz nagle coś go obudziło. Z pomieszczenia, które zajął malarz, doleciało ciche, uporczywe chrobotanie. Staruszek pomyślał, że to myszy i ponownie zasnął. Rankiem zjawił się u niego Adaś, dopytujący, czy coś niezwykłego wydarzyło się tej nocy. Pan Gąsowski odparł, że słyszał chroboczące myszy.

Chłopiec dostrzegł malarza w ogrodzie i nagle ożywił się, pytając, czy może wejść do pokoju gościa. Po chwili wrócił, z żalem stwierdzając, że przybysz zamknął drzwi na klucz. Profesor postanowił wystawić malarza na próbę i zaprowadził go do bawialni, by pokazać mu galerię portretów przodków. Mężczyzna nie zwracał uwagi na obrazu, skupiając się bardziej na drzwiach, co od razu zauważył pan Gąsowski. Zacny profesor poprosił, aby artysta domalował oko na jednym z portretów, lecz w odpowiedzi usłyszał, że gość maluje wyłącznie krajobrazy. Ucieszony staruszek czym prędzej pobiegł na poszukiwanie swego ucznia i z radością zakomunikował mu, że malarz jest oszustem. Adaś postanowił, że muszą obserwować przybysza, który przez resztę dnia włóczył się po dworze i parku, nie wzbudzając żadnych podejrzeń, a każdy jego krok był śledzony przez Cisowskiego i profesora. Adam był przekonany, że złodziejaszek nic nie wie o domku ogrodnika, ponieważ zaczął poszukiwania od dworu. Podejrzewał też, że w nocy malarz oskrobał drzwi w swoim pokoju, a dziś obejrzał pozostałe i nie wie, co robić dalej.

Dostrzegli, że malarz zaczął rozmawiać z Wandą i pospieszyli w ich stronę, by dziewczyna nie wyjawiła czegoś nieopacznie. Mężczyzna spojrzał na nich pochmurnie, oznajmiając, że zamierza wyjechać następnego dnia. Adam podstępnie spytał, czy malarz dobrze spał tej nocy, ponieważ w dworze są myszy, które szczególnie gryzą drzwi. Gość impertynencko odparł, żeby chłopak nie interesował się pewnymi sprawami i uważał na siebie, po czym odszedł. Przestraszona Wanda stwierdziła, że opryszek najwyraźniej groził Adasiowi. Cisowski z powagą stwierdził, iż teraz uwaga złodziejaszków skupi się na nim. Postanowił ułatwić sprawę przybyszowi i pozwolić mu obejrzeć drzwi do gabinetu matematyka, by w ten sposób uniknąć kolejnej nocnej wizyty. Profesor Gąsowski wywołał brata na spacer, a panna Wanda ruszyła za malarzem, by wyśledzić jego kolejne kroki.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 - 


  Dowiedz się więcej
1  Opis dworku Gąsowskich w Bejgole
2  Jak Adaś odgadł, które z jego rodzeństwa zjadło lody - opis
3  Czas i miejsce akcji Szatana z siódmej klasyKomentarze
artykuł / utwór: Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe


 • SUPER Streszczenie!!! dzięki ci za nie. Jest bardzo zrozumiałe ;) mam już jutro sprawdzian z tej książki, a nawet 1 strony nie przeczytałam xD Hahaha ale wracając do streszczenia to jest zawaliste.. tyle chciałam powiedziec!
  Nastka 11 (abcabc18 {at} onet.pl)

 • Doskonałe streszczenie!! czytałam 1 dzień przed omawianiem i dostałam 5 :D Dzięki wielkie że nie musiałam czytać calej książki ;) POZDRAWIAM I JESZCZE RAZ WIELKIE DZIĘKI ;)
  SMILE ()

 • świetnie napisane. Czytałem też książkę i tu jest wszystko dokładnie opisane. Czytałem też stąd inne streszczenia i to jest najlepsze. A dialogi w książce były okropne...
  _Paweł (a {at} wp.pl)

 • Bardzo dziękuję. Nie chciało mi się przeczytać książki. Gdy przeczytałam to streszczenie to za uwarzyłam że ono jest bardzo szczegółowe i na 100% jestem pewna że dostane dobrą oceną. Polecam do przeczytania tego streszczenia ! Jeszcze raz bardzo dziękuję !
  Patrycja (patid.2000 {at} o2.pl)

 • Bardzo fajne streszczenie. Szczegółowe. Na początku czytałam książkę i jest podobnie jak tu,tylko,ze bez dialogów. Mam nadzieje,że dostane dobrą ocenę ze sprawdzianu.
  Sebastian (seba {at} onet.pl)

 • Naprawdę fajne streszczenie przeczytałem parę stron książki i powiem wam że z tego streszczenia zapamiętałem o wiele więcej informacji niż z książki
  Jarek (Jareczek11 {at} spoko.pl)

 • Awww... Super! Wielkie dzięki, bo miałam napisać streszczenie i nie byłam pewna jak zakończyć, a nie chciało mi się czytać rozdziału całego :P To wielkie dzięki.! 
  Sylwia (asia.6 {at} spoko.pl)

 • No naprawdę streszczenie bardzo mi pomoże najlepsze jakie czytałem z tych wszystkich na necie. Czytałem pare streszczeń by wiedzieć więcej na temat tej książki i to najbardziej mi się podoba. Szczegółowe i bardzo fajne. Polecam :D !!
  s (xterq2 {at} interia.pl)

 • mam 11 lat Ja nie mam jeszcze tej lektury poprostu chciałam ją przeczytać dla przyjemności.. Kocham czytać ! Szatan z siódmej klasy jest dla mnie strzałem w dziesiątke to lektura jest stworzona ,,dla mnie,, papa dziękuuje!
  natalia (nausia92001-2001 {at} o2.pl)

Tagi: